czwartek, 27 grudnia 2012

WHISKY i o WHISKEY którą wybrać ?



Aby była jasność kraj nasz przoduje w ilości gatunków wódki i co do tego nie ma żadnych wątpliwości (poniżej przykład : sklep online w UK) Poniżej także porównanie cen whisky z wódką w UK (wysoka tabelka - kliknij i porównaj) . Cóż z tego wychodzi ? Ano to że żubrówka która kosztuje w biedronce 17pln w UK ma cenę identyczną do Johnny Walker Red za który u nas należy się 50pln ... hehe a nasza soplica czy wyborowa jest droższa od granta ...Wniosków nie ma , każdy pije to co chce pić , jedno jest pewne : BALLANTINES który uchodzi u nas za jeden z lepszych  w UK kosztuje tyle samo co nasza królewska ... (po 21 funciaków) Na pewno na świecie jest więcej gatunków whisky , bardziej są rozreklamowane i co najważniejsze ludziki delektują się pijąc "drewnianą" whisky w sposób najbardziej popularny czyli : "whisky + ice rocks" ... Ciekawe :)  , osobiście nie spotkałem się ze zwyczajem delektowania się wyborową tylko z kostkami lodu, jak już to z "gwinta" i na "surowo" :)

Jeszcze kilka lat temu wylewałem każdą whisky czy brandy do zlewu , teraz przez ciekawość i w pewnym momencie konieczność sprawdziłem w biegu wszystkie dostępne na rynku "modele" ...(do 500pln) i okazuje się że ma to większy sens (w moim przypadku) niż przetestowana wcześniej setka win w setkę dni ;) ...których nadal nie jestem w stanie rozpoznać (no może Masi i Marani ) .  Moje odczucia ? : do sumy  50pln za pół litra najlepszy wydaje się  Famous Grouse do sumy 70pln może być choć nie musi  : Johnnie Walker Black label do sumy 100pln :  Chivas 12 yo do sumy 150pln : Bowmore a do sumy 200pln polecamy Lagavulin 16YO a za 300pln / 500pln warto sprawdzić smak 25-letniej Cutty sark lub Chivas 21 yo ...ewentualnie zaszaleć z japońską Suntory ale niekoniecznie...
. Wytrawny wielbiciel tegoż trunku z pewnością odróżni jakość serwowaną przez różne marki .Oczywiście najlepiej delektować się (o ile się da :) przynajmniej 12-letnią a jeszcze lepiej Single malt (z jednej beki) co nie powinno być problemem przy średniej krajowej 3tyś spokojnie cię stać aby w weekend pozwolić sobie wydać te 150pln . Wprawdzie ciężko mi takich wyszukać teraz w pamięci ale nikt przecież nie twierdzi że wyborowa jest gorsza ? I nie warto patrzeć na nowobogackich którzy nie mając zielonego pojęcia na temat trunków kupują po prostu drogie alkohole patrząc jedynie na cenę po to tylko aby się wyróżnić. Na koniec polecam jeszcze raz tani  Famous Grouse i oczywiście wszystkie "single" ... osobiście doradzam "prawdziwym" smakoszom omijanie wielkim łukiem "blendy" i namawiam na Lagavulin 16-stkę ...no raz na jakiś czas a jeśli musisz częściej to Lagavulin a jak już musisz codziennie to Lagavulin...  ktoś się dziwi że nie JW ?  ...no też nie jest taki zły ...




WYBÓR WÓDKI JAKI OFERUJĄ POSZCZEGÓLNE KRAJE  (SKLEP ONLINE LONDYN)


CENY ZE SKLEPU ONLINE Z LONDYNU (PO LEWEJ WHISKY PO PRAWEJ KRAJOWA WÓDKA)

Przykładowe porównanie cen UK vs REAL wawa.

ALKOHOL ONLINE W UK ( CENY ) : LINK

PRZETESTOWANE PRZEZ ZESPÓŁ REDAKCYJNY TANIE "BEŁTY" SIERPIEŃ/WRZESIEŃ







+ lidlowski łyskacz / burbon za 34zł  :)








TANIE BLENDY : TOP

1. Dimple
2. Woodford reserve
3. Bushmills black
4. Famous Grouse
5. Jack Daniels


 PRZETESTOWANE PRZEZ ZESPÓŁ REDAKCYJNY "SINGLE" i "STARUSZKI" PAŹDZIERNIK











WHISKY W KINIE





MĘSKA GRA




































PSY PASIKOWSKIEGO
RASSELL CROWE COŚ TAM DO YUMY

JEFF BRIDGES W OSKAROWYM FILMIE .... ?
 
 


 KOTKA NA ROZGRZANYM DACHU
 SINGLE MAN ? ALBO JAKOŚ TAK
 DZIEWCZYNA Z TATUAŻEM - ORYGINALNY FILM - EUROPEJCZYK :)
 ADOLF DYMSZA ?

 Monster's.Ball.(2001
 Monster's.Ball.(2001
 Monster's.Ball.(2001
 Once.Upon.A.Time.In.The.West.1968
 Once.Upon.A.Time.In.The.West.1968
The Wild Bunch
 The Wild Bunch
 bobby.fischer


?



 MICHAEL DOUGLAS W DRUGIEJ CZĘŚCI FILMU ...
MICKEY ROURKE

JAN RENO W FILMIE ALEX CROSS





CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ





THANK YOU FOR SMOKING
























nie na 100% :( mogłem pomylić tytuł filmu




















PODRABIANY JW BLACK LABEL




Whisky (z gaelickiego: uisge beatha - woda życia; w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej Whiskey), to napój alkoholowy kojarzony najczęściej ze Szkocją, produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.


CENY WHISKEY W ALMA WARSZAWA :




CENY WHISKEY W PIOTR & PAWEŁ WARSZAWA :


HISTORIA WHISKY

Whisky pochodzi najprawdopodobniej z Irlandii. Iryjscy mnisi pędzili trunek znany jako aqua vitae (gaelicka nazwa uisge beatha jest tłumaczeniem z łaciny) już w VII wieku. Była to mikstura uzyskiwana poprzez destylację produktów fermentacji owoców i używana wyłącznie do celów leczniczych: środek przedłużający życie, łagodzenie dolegliwości takich jak kolka, paraliż, ospa i inne. Według podań whisky miałaby zostać wynaleziona przez św. Patryka[1]. Od XVII wieku zaczęto używać skróconej formy uiskie, zaś od około 1715 roku ta ewoluowała do whiskie. Nazwa współczesna - whisky - utrwaliła się dopiero w 1736 roku.[2] W IX wieku, wraz ze słynącymi z misyjnego zapału mnichami z Irlandii, lekarstwo dotarło do Szkocji. Wzmianki o "wodzie życia" z jęczmienia pojawiają się w połowie XVI wieku. Była już wtedy trunkiem, którego znaczenie lecznicze, aczkolwiek doceniane, stanowiło drugorzędny aspekt coraz większej popularności.
Na przełomie XVII i XVIII wieku parlament brytyjski opodatkował produkcję whisky, co spowodowało spadek legalnej produkcji. Oczywiście nastąpił jednocześnie wzrost produkcji nielegalnej. Przyczyniło się to, ze względu na konieczność wytwarzania napoju w niewielkich zakamuflowanych zakładach, do podtrzymania różnorodności rodzajów i utrzymania tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie w klanach, receptur. Legalnie produkowany w Irlandii i Szkocji trunek był przeznaczony przede wszystkim na eksport do innych części imperium brytyjskiego. W 1823 znacznie zmniejszono obciążenia podatkowe gorzelników. W połączeniu z wynalezieniem przez Aeneasa Coffey'a alembiku "patent still" do destylacji ciągłej, dało to impuls do produkcji whisky na skalę przemysłową. Dla kariery międzynarodowej trunku zasadnicze znaczenie miała plaga, która nawiedziła francuskie winnice w latach 80. XIX wieku, co spowodowało znaczny spadek produkcji koniaku. Na jego miejsce weszła whisky i znaczną część rynku utrzymała do dzisiaj. Wzrost produkcji i wejście na nowe rynki spowodowały, że coraz większy udział miała whisky kupażowana (blended). Prohibicja wprowadzona w USA w latach '20 XX w. poważnie zachwiała rynkiem whisky. Irlandzka whiskey, produkowana głównie na amerykański rynek, straciła wówczas głównych odbiorców, a producenci podupadli. Również i szkocki rynek odczuł bardzo boleśnie skutki tej decyzji. Dość powiedzieć, że w liczba irlandzkich gorzelni spadła z 28 w roku 1880 do 2 w roku 1933. W analogicznym czasie liczba szkockich destylarni spadła ze 170 do 40[3]. Po zniesieniu prohibicji na rynek amerykański weszły głównie wytwórnie szkockie. Być może dlatego, że rozwój wielkiej produkcji na skalę przemysłową został w Irlandii zahamowany, irlandzkie gatunki trunku uważane są za najszlachetniejsze.

CARREFOUR ceny w pln  (10$ = 29pln)



REAL JUBILERSKA


INFORMACJE Z WIKI

Jako, że whisky produkowana jest w wielu regionach świata za pomocą nieco odmiennych metod i przy przestrzeganiu odmiennych standardów jakości, przydatne wydaje się pobieżne chociaż rozeznanie w jej rozlicznych gatunkach. Ze względu na kraj pochodzenia whisky podzielić możemy na:
  • irlandzkie - produkowane w Irlandii wyłącznie z jęczmienia i jego słodu, dojrzewające przez co najmniej trzy lata. Ze względu na historyczne trudności ekonomiczne Irlandia nie może pochwalić tak bogatym zróżnicowaniem regionalnym swoich whiskey, jak Szkoci czy Amerykanie, choć trunki z tego kraju oceniane są wysoko przez znawców. W chwili obecnej rynek irlandzkiej whiskey zdominowany jest przez Irish Distillers (marki: Jameson, Midleton Very Rare, Redbreast, Powers, Paddy, Tullamore Dew), którego właścicielem jest francuski koncern gorzelniczy Pernod-Ricard SA. Jedyną znaną marką whiskey północnoirlandzkiej jest Bushmills produkowany przez Old Bushmills Distillery, sprzedany w czerwcu 2005 gigantowi Diageo.
  • japońskie - produkowane w Japonii od 1924 roku. Whisky japońska odwzorowuje produkcję whisky szkockiej a nie amerykańskiej czy irlandzkiej. Dwie najbardziej znane marki to: Nikka, Yamazaki (Suntory). Pomimo, że whisky japońska nie wywodzi się z wielowiekowej tradycji destylacji, jej uznanie na całym świecie cały czas wzrasta. Japońskie destylarnie produkują bardzo dużo blendów. Charakterystyczny jest fakt, że wszystkie whisky wchodzące w skład mieszanki pochodzą z jednej destylarni, zatem każda z destylarni produkuje bardzo zróżnicowaną whisky.
Ponadto whisky produkowana jest w Walii, Kanadzie i innych krajach. Do alkoholu produkowanego na zasadzie podobnej do whisky zaliczyć można także polską Starkę, wytwarzaną przez szczeciński Polmos.




SUROWCE

Surowiec do produkcji irlandzkiej whiskey (oraz szkockiej whisky) stanowi jęczmień: w postaci mieszaniny słodu i nieskiełkowanego ziarna, a także - choć zdecydowanie rzadziej - "czyste" nieskiełkowane ziarno. Natomiast amerykański bourbon wytwarzany jest z mieszaniny różnych ziaren, zawierającej od 51% do 79% kukurydzy. Pierwszym etapem produkcji jest słodowanie (malting), polegające na kiełkowaniu ziaren zboża w odpowiednio wilgotnym i ciepłym środowisku. Kiełkujące ziarna zawierają enzymy (m.in. amylazę) pomagającą rozbić zawartą w jęczmieniu skrobię na cukry proste i dwucukry (przede wszystkim maltozę), które z kolei stanowią główny surowiec fermentacji alkoholowej. Skiełkowane ziarno następnie osuszane jest gorącym powietrzem.

W przeciwieństwie do "szkockiej szkoły" wyrobu whisky, Irlandczycy nie wędzą jęczmienia w torfowym dymie, toteż za kilkoma wyjątkami w irlandzkim trunku trudno doszukać się dymnego, ziemistego posmaku i aromatu, tak charakterystycznego dla "Scotch". Następny etap to zacieranie (mashing), gdzie osuszony słód (a raczej mieszanka słodu i nieskiełkowanego ziarna), zalewany jest gorącą wodą (ok. 65 st C) i mieszany w celu "otwarcia" ziaren i rozpuszczenia skrobi.Ostygły nieco zacier (wort) zalewa się drożdżami i przelewa do kotłów warzelniczych (washbacks), gdzie pozostaje tam fermentując przez około 2-3 dni. Uzyskany w ten sposób wywar zawiera ok. 12% do 16% etanolu i po przefiltrowaniu wędruje do destylacji. Większość gatunków irlandzkich whisky destylowana jest trzykrotnie (szkockie - dwukrotnie, burbony - jednokrotnie), aby zapewnić jak najwyższą jakość i czystość destylatu. Whiskey amerykańskim czystość (czyli możliwie zminimalizowaną obecność metanolu) oraz alkoholów wyższych (propanol, butanol) zapewnić ma filtrowanie destylatu przez warstwy węgla drzewnego, zanim trafi on do beczek.Otrzymany destylat ma ok. 80% zawartości alkoholu i po rozcieńczeniu z wodą destylowaną do poziomu ok. 63% w zasadzie niczym nie różni się od wódki. Swojego charakteru whiskey nabiera dopiero w trakcie wieloletniego leżakowania (przynajmniej trzy lata dla szkockich i irlandzkich, oraz dwa lata dla amerykańskich) w dębowych beczkach. W trakcie tego długotrwałego procesu alkohol wysyca się zawartymi w drewnie garbnikami, nabierając wtedy właściwego sobie złocistego koloru oraz orzechowego posmaku. Whiskey irlandzkie oraz szkockie leżakują w beczkach uprzednio użytych do produkcji bourbona, sherry oraz porto, podczas gdy amerykańskie bourbony oraz tennessy dojrzewają w beczkach nowych, dodatkowo opalonych od środka, zyskując przez to najbardziej "drewniany" smak spośród wszystkich gatunków. Whiskey z Tennessy (Jack Daniel's) przed przelaniem do beczki filtrowana jest w trakcie tzw. Lincoln County Process przez warstwy węgla drzewnego z klonu cukrowego (sugar maple charcoal), zyskując w ten sposób swój "firmowy" aromat.
W trakcie leżakowania destylat stopniowo ulatnia się (ok. 2% do 3% objętości rocznie) tracąc tym samym swą moc. Zjawisko to w branży destylarskiej nosi nazwę "angel's share" ("dola" dla aniołów). Gdy uzyska już odpowiednią dojrzałość, whisky wędruje do ostatniego przed butelkowaniem etapu, czyli mieszania (marrying and vatting). Jako, że destylaty dojrzewające w różnych beczkach posiadają odmienne właściwości smakowe, zarówno ze względu na wiek, jak i rodzaj beczki: bourbonowe smakują "waniliowo", sherry "słodko", a porto "intensywnie", gorzelnicy stworzyć mogą poprzez ich zmieszanie w odpowiednich proporcjach rozmaitą gamę stylów i smaków.



GATUNKI

Whisky słodowa z pojedynczej beczki (Single Cask Whisky) 

Whisky słodowa pochodząca wyłącznie z jednej beczki jednej wytwórni i jednego destylatu. Jest bardzo rzadko spotykana i bardzo droga. Dla koneserów.

Whisky słodowa mieszana (vatted) 

Whisky słodowa mieszana składa się ze słodowych whisky różnych destylarni. Inną, często używaną nazwą jest "Pure Malt".

Whisky zbożowa (grain) 

Bardzo rzadko spotykana whisky zbożowa jest produkowana, w odróżnieniu do whisky słodowej, w przemysłowych alembikach, co pozwala na dużą i tanią produkcje. Do produkcji wykorzystywane są różne gatunki zbóż. Whisky zbożowa używana jest głównie przy kupażowaniu whisky mieszanej (blended).

Whisky mieszana (blended) 

Najpopularniejsza odmiana whisky, powstała w wyniku połączenia od kilku do kilkudziesięciu gatunków typu Single-Malt z dodatkiem około 70% whisky zbożowej (grain). Liczba poszczególnych marek z rodziny blend idzie w tysiące. Whisky dobra dla początkujących, najczęściej serwowana jako "whisky on the rocks" czyli na kostkach lodu.

Tennessee Whiskey (Sipping) 

Whisky produkowana z kukurydzy, żyta i słodu jęczmiennego. Wytwarzana w Tennessee. Słynie z tego, że jest mocnym trunkiem o gorzkim smaku, stąd nazwa wspominająca jedynie o sączeniu.

Burbon [edytuj]

Whisky produkowana z kukurydzy. Po przedestylowaniu "dojrzewa" 2 lata w dębowych beczkach o osmalonych wewnątrz klepkach. Dzięki temu nabiera specyficznego smaku, aromatu i barwy.

WISE MAN SAY...

The biggest difference with an 18yr blend besides its slightly better taste is that it gives you absolutely NO HANGOVER. You can guzzle the whole bottle on the rocks and you won't even notice it the next day.The 18yr blends are pricier, around the $45-$70 range but you do get what you pay for. Buchannans 18 yrs probably edges out the rest - 18 J.W Gold and Chivas 18.The rest of the stuff *single, double, more years or things like J.W Blue label* are a rip-off, to pricey. If you like Jack Daniels better, stick with it, and keep the Johnny Walker around to impress whoever it's going to impress.Most scotches have a much milder smokey taste than Johnny Walker, so if it is the dried peat that turns you off try another brand. Or try JW Red. It's only half the price of the black, and most people can't tell the difference.
 By the way, the hangover is caused by the amount of whiskey consumed. The kind doesn't matter.Most wines, including ports and sherries, contain sulfite preservatives (it scavenges oxygen), and the sulfite aggravates the alcohol hangover.Jack Daniels is predominately made from corn, while Johnnie Walker is predominately made from malted barley (in other words, it’s distilled beer). This makes Jack Daniels sweeter because corn contains more sugar. Johnnie Walker is a “blended Scotch” while Jack Daniels is bourbon-like though technically not a bourbon because it’s filtered through sugar maple charcoal before aging.The Johnnie Walker Black, on the other hand, is clearly an acquired taste. It has a smoky flavor—the same flavor you get in smoked cheese. I don’t even like smoked cheese that much$49 for J.W Black Label is a rip-off


POLECANE !
http://dobrawhisky.blogspot.com

Zapewne część z was spróbowało whisky i jej nie polubiliście, twierdzicie teraz, że to nie dla was. Część spróbowała, posmakowało i teraz chcecie wiedzieć więcej. Jestem prawie pewny, że większość z was próbowała najpopularniejszego rodzaju tego trunku. Mianowicie whisky blended czyli mieszana, ewentualnie jedną z amerykańskich whiskey. Tak, czy owak, można było się nieco zrazić.

  Prawdopodobnie metodę destylacji wymyślono w Irlandii, a Szkoci ją udoskonalili. W żadnym innym kraju nie ma tylu rodzajów tego trunku, co właśnie w Szkocji.
Whisky szkocką można podzielić na podstawowe trzy podstawowe rodzaje:
 - Malt czyli słodowa.
 - Grain czyli zbożowa.
 - Blended czyli mieszana, powstaje z mieszania whisky słodowej ze zbożową.

 Na początku była jedynie whisky słodowa. Uzyskuje się ją jedynie ze słodu jęczmiennego, wody i drożdży. Jedynym dozwolonym dodatkiem jest karmel. Dodaje się go w celu zabarwienia na nieco intensywniejszy kolor. Po destylacji  trunek rozlewa się do dębowych beczek, gdzie dojrzewa co najmniej 3 lata, dopiero wtedy można alkohol ten nazwać whisky.

  Za każdym razem po przygotowaniu destylatu, alembik należy opróżnić i wyczyścić, w dodatku przyzwoita whisky powinna odleżećj 10 lat w beczkach. Taki proces łączy się z kosztami.
W pierwszej połowie XIX wieku, opracowano aparat do destylacji ciągłej, co umożliwiało produkcję na masową skalę. Nie było konieczności stosowania słodu, wystarczyły jakiekolwiek zboża włączając kukurydzę. W ten sposób powstała whisky zbożowa. W większości przypadków nie nadająca się do sprzedaży. Zaczęto więc mieszać whisky słodową ze zbożową. Dzięki czemu trunek ten mógł się bardziej rozpowszechnić.

  Atutem była cena, sporo niższa niż whisky słodowej, niestety dzisiaj chyba sie nieco zatracono i whisky mieszana często jest droższa od dobrej whisky słodowej. Weźmy na przykład Johnniego Walkera Black Label, który jest oczywiście whisky mieszaną. W jednym ze sklepów internetowych jego cena wynosiła 129 zł. W tym samym sklepie można kupić takie na przykład whisky słodowe
Arran Single 8 years old, Island Malt - 139zł
Auchentoshan Select, Single Lowland Malt - 129zł
Bowmore Legend, Single Islay Malt - 139
Glen Garioch Aged 10 Years, Single Highland Malt - 129zł
Speyside Aged 12 Years, Single Malt - 139
Finlaggan old reserve - 125zł
(dla ludzi nie znających języka angielskiego : years old, albo years i liczba dodana przed zwrotem oznacza ile lat ma dana whisky, single malt - o tym w jednym z kolejnych postów)

  Mamy więc 6 maltów w podobnej cenie, a jeden z nich jest nawet tańszy. Według mnie, już lepiej wydać te 10 zł więcej i posmakować czegoś lepszego niż zwykły blend. 

 POLECANE :

Single malt i blended malt

http://dobrawhisky.blogspot.com


 Z poprzednich dwóch postów, można się było dowiedzieć, co to jest whisky słodowa czyli malt? Jednak whisky słodowe możemy podzielić na podgrupy. single malt i blended malt(tudzież vatted malt).

Określenie single malt, oznacza, że whisky pochodzi z jednej destylarni, aczkolwiek może pochodzić z różnych beczek. Jedynym warunkiem jest, że wiek najmłodszego destylatu musi być podany na etykiecie. Czyli do 16 letniego trunku mogą być dodane starsze destylaty, ale nie młodsze.

Wśród single malt możemy znaleźć jeszcze
cask strenght jest to whisky nierozcieńczana, można powiedzieć prosto z beczki, bez dodatku karmelu i bez zbędnego filtrowania, które nieco zubaża aromat i smak. Zawartość alkoholu w takiej whisky jest różna, zależy przede wszystkim od wieku whisky, najczęściej jest to od 52% do 60%, czasem zdarza się mniej.

single cask whisky pochodząca z jednej beczki. Naczęściej podany jest numer beczki.
Warto jednak zauważyć, że cask strenght raczej nie pochodzi z jednej beczki, a single cask bywa rozcieńczana nawet do 40%.
Do tego dodałbym dobre whisky unchilfiltered czyli nie filtrowane na zimno (w zasadzie w ogóle nie filtrowane). Są one o "mocy" nie mniejszej niż 46 %, gdyż rozcieńczenie niefiltrowanej whisky poniżej tej granicy sprawi, że trunek będzie mętny.

Blended malt natomiast to kilka whisky single malt pomieszanych razem. Przykładem jest zielony Johnnie Walker. 

 PORÓWNANIE 12-LATKÓW Z 3-LATKIEM :)
Jak się okazuje większość osób nie jest w stanie odróżnić J.W Red od J.W Black ...niestety - fakt ...aż  95% ma z tym problem :) szczerze mówiąc ja także i nawet 12-letni Chivas nie jest w stanie choć bardzo łagodny (w porównaniu z J.W ...ale z J.W większość trunków jest łagodna;) Osobiście nie widzę sensu zakupu 12-latka (przynajmniej tych z fotki (WilliamPeel to 3-latek) Myślę że większość ludzi kupiłaby J.W jedynie z powodu prestiżu jaki zbudowała sobie firma przez ostatnie laty jednak nie mogę go szczerze polecić i w mojej skali otrzymuje 77pkt gdzie Chivasa oceniam na 83pkt a Williama Peel na 68pkt ... 
Dla przypomnienia dodam że FAMOUS GROSE (mój ulubiony z tych tańszych) trzyma nadal palmę pierszeństwo ze swoimi 96pkt !!! a Lagavulin 16-stka nadal nie jest do przebicia z 93pkt... sam zdecyduj - tzn. przekonaj się osobiście czy mam rację ;)  ...a jak już będziesz sprawdzał jakość 12-latków musisz koniecznie sprawdzić także jakość sałatki AMERIGO :):):)  ... koniecznie :):):  i pamiętaj że takiego G...a jeszcze nie próbowałeś :) a na koniec fotka z filmu "MIŚ" gdzie Stasio Tym wcina do Johhnie Wallker Red naszą kiełbasę zwyczajną ;)


POLECANE :

JAK PIĆ WHISKY

http://dobrawhisky.blogspot.com



W ostatnich 3 postach w bardzo dużym skrócie opisałem wam podstawowe wiadomości na temat whisky. Teraz myślę że czas, pokazać nieco praktyki.
Jak pić whisky? Wydawało by się że to bardzo proste, pokazują to na filmach - bierze się szeroką szklanicę, nalewa whisky, wsypuje lodu do oporu i ewentualnie zalewa się colą. BŁĄD.
Tak można się napić amerykańskiego burbona, czasem nazywanego whiskey, ewentualnie whisky mieszanej, chociaż raczej tej gorszej, jak Johny Walker red label.
Do dobrej whisky(za taką uważamy większość whisky słodowej, i nieco lepsze blend) można dolać co najwyżej nieco wody, a to i tak nie za dużo, ale o tym za chwilę. Lód powoduje zmniejszenie wrażliwości kubków smakowych więc definitywnie odpada, jeśli chcesz dodać to do blenda czy burbona, nie ma sprawy, czasem nawet lepiej wchodzi. Napoje gazowane to jeszcze gorszy pomysł.
Zacznijmy od początku, mamy butelkę whisky słodowej, powiedzmy 12 letnią Bowmore, nie jest to jeszcze tak wielki wydatek(około 130 - 160 zł), ale sama w sobie zasługuje na "dobre traktowanie". Co zrobić?
Po pierwsze whisky podajemy w temperaturze pokojowej, nie schładzamy jej bynajmniej. Po drugie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie kieliszki.

 IRLANDZKA WHISKEY

Irlandczycy piszą nazwę swojego ulubionego trunku z „e”-->whiskey.
Cechą, która wyróżnia irlandzką whiskey od szkockiej jest proces potrójnej destylacji (nie tak do końca ...). Nadaje ona irlandzkiej whiskey lżejszy smak, który jest lepiej znoszony przez wrażliwe podniebienia.
Kolejną cechą, która czyni irlandzką whisky odmienną od szkockiej jest brak wykorzystania torfu w procesie suszenia słodu. Whiskey z Irlandii pozbawiona jest dymnych i ziemistych aromatów obecnych w scotch wisky

Na koniec dla porównania najdroższa wódka świata za milion dolarów :):):)

 www.divavodka.com

FAJNA STRONKA O NAJDROŻSZYCH ALKOHOLACH ŚWIATA



Lagavulin 16YO, Laphroaig 10YO, I wouldnt touch a blended scotch with a two mile pole.
posted by Yohul C on August 21st 2010 at 3:30pm




TAK SOBIE POMYŚLAŁEM ŻE NA KONIEC DODAM KILKA UWAG ABY TU JUŻ WIĘCEJ NIE ZAGLĄDAĆ :

1. KAŻDY PIJE TAKI ALKOHOL NA JAKI GO STAĆ

2. CZY WÓDKA SMAKUJE ? MOIM ZDANIEM LEPSZY JEST SCHABOWY Z MŁODYMI ZIEMNIACZKAMI I MIZERIĄ , CZASEM PUSZKA COLI , CZEKOLADA JAKIŚ OWOC ...LUB DOBRY KONIACZEK

3. JAK PIJEMY WHISKY ? NORMALNIE - WLEWASZ I WYPIJASZ . CI KTÓRZY WYMYŚLAJĄ KROPLE WODY DO WHISKY CZY KOSTKI LODU , SOK CZY NAWET COLĘ TO NIE SMAKOSZE

4. CZY WHISKY JEST DOBRA ? TAK ALE LEPSZY JEST KONIAK / BRENDY A JAK WHISKY TO JACK DANIELS I OD 15LETNIEJ DIMPLE W GÓRĘ .

5. CO JEST LEPSZE - WÓDKA CZY WHISKY ? BEZ RÓŻNICY . JAK TYLKO NIE PIJESZ KRAJOWEJ CZY ABSOLWENTA TO JEST OK .

6. NAJGORSI SĄ ZAWSZE CI KTÓRZY JADĄ PO WHISKY A NIE MAJĄ O NIEJ ZIELONEGO POJĘCIA .

7. CZY PIJE SIĘ WHISKY BO MODNE ? :) JAK SIĘ KOMUŚ TAK WYDAJE TO JEST IDIOTĄ

8. JEDNO JEST PEWNE , ABY O CZYMŚ SIĘ WYPOWIEDZIEĆ , NALEŻY MIEĆ POJĘCIE - JA DO TAKIEGO POJĘCIA JAKIE CHCIAŁBYM MIEĆ MAM JESZCZE DALEKĄ DROGĘ I SETKI BUTELEK PRZED SOBĄ

9.  W PEWNYM WIEKU JUŻ NIE ZABIJASZ WĄTROBY NAJTAŃSZĄ KRAJOWĄ - NIE WARTO . JAK JUŻ JĄ MASZ NISZCZYĆ TO Z KLASĄ .

10 . CZY NA IMPREZIE KAŻDY MOŻE PIĆ SWÓJ ALKOHOL ? DLA MNIE TAK ALE TO DZIWNIE WYGLĄDA . WYOBRAŹ SOBIE ŻE TWOI KUMPLE PRZYNOSZĄ ABSOLWENTA , KRAJOWĄ I WINO KRAJOWE ZA 5PLN A TY DANIELSA ZA 70PLN ... I TERAZ WSZYSCY MACIE PIĆ RAZEM ... :) OCZYWIŚCIE PROBLEMU NIE BĘDZIE JEŚLI WSZYSCY PRZYNIESIECIE ALKOHOLE PO 70 PLN - TYLKO CZY ZDARZYŁO CI SIĘ TAK KIEDYŚ ?

11. WYBOROWĄ I KAŻDĄ INNĄ CZYSTĄ NIE BĘDZIESZ SIĘ DELEKTOWAŁ JAK NP. TORRESEM , CAMUSEM , MARTELL CZY JAKĄŚ SINGLE MALT ... I BEZ POPITKI ANI RUSZ . CO INNEGO FINLANDIA BORÓWKOWA :) TA KŁADZIE NA ŁOPATKI POŁOWĘ ŁYSKACZY DO 100PLN I NIE MUSISZ PO NIEJ POPIJAĆ ...KLASA

12. CZY JAK PRZYCHODZĘ NA PRZYJĘCIE Z WÓDKĄ BEZ POPITKI TO WSTYD ? WSTYD JAK CHOLERA BRACIE - JA TAKICH NIE ZAPRASZAM . CHYBA ŻE PRZYNOSISZ WHISKY KTÓREJ NIE TRZEBA POPIJAĆ :)

13. CZY JAK DO MNIE GOŚCIE PRZYNIEŚLI WHISKY A JA JE SCHOWAŁEM/UKRYŁEM  I WYCIĄGŁEM SAMOGONA TO ŹLE ? CZY JA WIEM ? JAK TWOI ZNAJOMI TAK LUBIĄ :)

14. CAŁE ŻYCIE UNIKAŁEM WHISKY JAK OGNIA , OKAZAŁO SIĘ ŻE NIE POTRZEBNIE , ALE ROZUMIEM WSZYSTKICH KTÓRYM NIE WCHODZI - TEŻ TAK MIAŁEM  .

15. WÓDKĘ PIJEMY TYLKO MY W EUROPIE WSCHODNIEJ A WHISKY CAŁY ŚWIAT ALE DO WIĘKSZOŚCI TO NIE DOCIERA ...POLACY POTRAFIĄ WYTKNĄĆ KAŻDEMU AMERYKANOWI ŻE GŁĄB I NIC NIE WIE O NASZEJ HISTORII ALE JAK ZAPYTASZ POLAKA O HISTORIĘ AMERYKI TO SAM NIC NIE WIE . OT TAKI KLASYCZNY PRZYKŁAD NASZEJ NARODOWEJ WIEDZY .


styczeń 2007/2008/2009/2010 ...to se juz ne vrati panocku

a tak wyglądał styczeń 2011 (sporo gorzej od kilku poprzednich)
jak widać po zdjęciu w tym czasie rządził Torres 10YO - nadal w tej cenie numero uno .

styczeń 2012 to już tylko kilka butelek łyskaczy z Lidla

a na styczeń 2013 mam już zaklepaną rolę abstynenta :(

cóż ...KRYZYS MA RÓWNIEŻ SWOJE DOBRE STRONY - moja wątroba mi podziękuje :)